27. Niedziela zwykła

Ogłoszenia parafialne

na XXVII niedzielę zwykłą,

5 października 2014 r.

 

 

Liturgia tygodnia

 

Poniedziałek, 6 października, Msze św.: 1) za + Irenę Świder – od sąsiadów, 2) za + Jerzego Foksa – od brata Stanisława z Rodziną;

Wtorek, 7 października, wspomnienie NMP Różańcowej, Msza św. za + Józefa Staszewskiego – od Brata z Rodziną; podczas Mszy poświęcenie różańców dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św.;

Środa, 8 października,  Msza św. za ++ Franciszka, Mariannę, Jerzego i Władysława;

Czwartek, 9 października, wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, odpust w Domaszowicach, Msza św. za ++ z rodzin Radków, Kozubków i Ciosków;

Piątek, 10 października, Msza za ++ Franciszka, Józefę, Jana, Stanisława i Zofię;

Sobota, 11 października, Msza św. za + Józefa Staszewskiego – od chrześnicy;

 

Niedziela, 12 października, XXVIII niedziela zwykła. XIV Dzień Papieski – „Świętymi bądźcie!” Msze św. w następujących intencjach:

8.00 za ++ Bronisławę i Pawła Moćków, Mariannę i Piotra Sobierajskich;

10.00 za ++ Marię, Stefana i Edwarda;

12.00 za + Henryka Wotlińskiego w 10. rocznicę śmierci;

16.00 za + Adama Cedro;

 

Inne

W piątek, 10 października, o godz. 16.00 zapraszam na spotkanie formacyjne ministrantów.

Od 1 października br., do 29 marca 2015 r. Msze św. w dni powszednie odprawiane są o godz. 17.00.

Zapraszam gorąco do wspólnej modlitwy różańcowej w intencjach pokoju na świecie oraz obrad III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie, które rozpoczyna się dzisiaj, 5 października. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele odbywają się codziennie po Mszy św. W niedziele Różaniec po popołudniowej Mszy św. o godz. 16.00. Oby nie zabrakło przed Bogiem naszej modlitwy błagalnej także w intencjach naszych rodzin!

I jeszcze słowo o tematyce rzymskiego Synodu. Przedmiotem obrad będą „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Jak się wydaje Synod skupi się na dwóch powiązanych ze sobą zagadnieniach: 1. na kulturze małżeństwa, która przeżywa kryzys na całym świecie; 2. na odpowiedzi na ten kryzys, którą jest chrześcijańska wizja małżeństwa jako przymierza między mężczyzną i kobietą w komunii miłości, wierności i płodności.

Upadek idei małżeństwa na całym świecie jest faktem oczywistym. Coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem, a obok tego faktu zwiększa się liczba par po prostu ignorujących małżeństwo, współżyjących i płodzących dzieci poza nim. Próba oderwania słowa „małżeństwo” od jego tradycyjnego znaczenia i realizacja „nowego” określenia małżeństwa jako związku dwóch osób, niezależnie od ich płci, prowadzi do odebrania małżeństwu jego świętego charakteru i zniszczenia – tak małżeństwa, jak i rodziny. Sprzyjają temu prądowi: 1) mentalność antykoncepcyjna, która poważnie osłabiła kulturę małżeństwa, podobnie jak dobra w zamiarach, ale ostatecznie szkodliwa niezwykła łatwość uzyskania rozwodu oraz 2) wszechobecna w naszej współczesnej kulturze seksualność jako swego rodzaju „wolna” strefa, w której młodzi ludzie z trudem decydują się na relację na całe życie, wiążącą się z poświęceniem i rezygnacją z własnej „autonomii”.

Co warto podkreślić: podczas gdy chrześcijańskie rozumienie małżeństwa zaczyna zyskiwać coraz większą akceptację w Afryce, gdzie małżeństwo wiąże się z przeżyciem, doświadczeniem wyzwalającego wymiaru Ewangelii, w Europie (i w krajach dobrobytu) coraz częściej pozbawia się małżeństwo charakteru przymierza i sprowadza je do zwykłej umowy łatwej do rozwiązania. Potrzeba zatem nowej refleksji wiary na temat chrześcijańskiego małżeństwa.

W sobotniej VI Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnot Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Boskiej w Piotrkowicach wzięło udział 14 osób. Dziękuję im za chętne włączenie się w tę  diecezjalną akcję.

Od 2005 roku przy naszej diecezjalnej Caritas funkcjonuje program pomocy dzieciom w nauce o nazwie „Skrzydła”. Chętnych do przyłączenia się do tego programu proszę o zainteresowanie się ogłoszeniem umieszczonym na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła.

Podczas Dnia Seminaryjnego, który odbył się w ostatnią niedzielę, zebraliśmy pokaźną sumę 2130-, zł na potrzeby naszej diecezjalnej uczelni, jaką jest seminarium duchowne. Bardzo serdecznie dziękuję za złożone ofiary.

Sakramentalny związek małżeński planują zawrzeć: Piotr Wilczyński, kawaler z naszej parafii i Milena Korus, panna z parafii w Brzezinkach. Zapowiedź pierwsza. Ktokolwiek widziałby o przeszkodach małżeńskich narzeczonych powinien powiadomić kancelarię parafialną.