6. Niedziela zwykła

Ogłoszenia parafialne

na VI niedzielę zwykłą

15 lutego 2015 r.

 

Liturgia tygodnia

 

Poniedziałek, 16 lutego, Msza św. za + Stanisławę Konat – od Stanisławy Nowak;

Wtorek, 17 lutego, Msza św. za + Mariannę Borkowską – od wnuczki Bogusławy z Mężem i Córką;

 

Środa, 18 lutego, Środa Popielcowa. Msze św.:

9.00 Za + Władysławę Stęplewską – od uczestników pogrzebu;

17.00 Za + Mariannę Borkowską – od uczestników pogrzebu;

 

Czwartek, 19 lutego, Msza św. dziękczynna z okazji srebrnego jubileuszu małżeństwa Barbary i Jerzego oraz o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla ich rodziny zwłaszcza o zdrowie dla synów;

Piątek, 20 lutego, 16.30 Droga Krzyżowa, Msza św. za + Władysława Piskulaka w 10. rocznicę śmierci;

Sobota, 21 lutego, Msza św. za + Stefana Białka w 11. rocznicę śmierci;

 

Niedziela, 22 lutego, 1. niedziela Wielkiego Postu. Msze w następujących intencjach:

8.00 Za + Janinę Wojtynę;

10.00 Za ++ Janinę, Józefa i Ireneusza;

12.00 Za ++ Danutę Zagnińską w 20. rocznicę śmierci, Bolesława, Rozalię, Władysława, Jerzego i Zbigniewa;

16.00 Za + Stefana Leśniewskiego;

 

Inne

W tym tygodniu rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Przypomnijmy, że w Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, obowiązuje katolików post i wstrzemięźliwość. Wstrzemięźliwość, którą praktykujemy również w każdy piątek całego roku z wyjątkiem piątków, w których przypada jakaś uroczystość, oznacza powstrzymanie się od potraw mięsnych i obowiązuje ona wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Natomiast post oznacza najpierw ograniczenie ilości samych posiłków do jednego posiłku do syta oraz ograniczenie ilości spożywanych pokarmów podczas innych posiłków. Prawo postu odnosi się do osób między 18 a 60 rokiem życia. Informacje o przepisach postnych znajdują się również na naszej stronie internetowej. Niech post i wstrzemięźliwość będą dla nas okazją do pomnożenia miłości do Boga i radosnym przywilejem, a nie przykrym obowiązkiem.

W niedziele Wielkiego Postu przed Mszą św. popołudniową, o godz. 15.30 zapraszam na prastare nabożeństwo Gorzkich Żali, praktykowane przez naszych ojców od XVIII wieku (pierwsze Gorzkie Żale odbyły się w 1704 r. w Kościele św. Krzyża w Warszawie). W każdy piątek tego okresu przed Mszą św., czyli o godz. 16.30, a od kwietnia o godz. 17.30 zapraszam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Oba te nabożeństwa są obowiązkowe dla kandydatów do bierzmowania.

W związku ze zbliżającym się okresem Wielkiego Postu warto też zastanowić się w jaki sposób chcemy przeżyć ten święty czas i jakie wielkopostne przyrzeczenia chcemy podjąć i wypełnić. Warto zastanowić się co każdy z nas może zrobić, by nawrócenie, do którego wzywa nas Jezus, stawało się coraz bardziej faktem na różnych obszarach życia. Pozwalam sobie przy tej okazji postawić pytanie: czy w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, dwa dni w roku, nie byłoby dobrze również zaniechać kupowania alkoholu? Przecież praktyki podobne miały już miejsce w naszej parafii podczas peregrynacji obrazu Matki Boskiej.